Kulturološke discipline
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 12

Sadržaj
Uvod...................................................................................................................4
Pojam kulture.....................................................................................................5
Društvo i kultura ................................................................................................6
Zaključak..........................................................................................................11
UVOD
U ovom radu biće govora o kulturi, istoriji kulture i raznim definicijama iste kroz istoriju.
Pojam kultura potiče od latinske riječi „cultus“ koja znači gajenje, njegovanje,u prvobitnom značenju obrađivanje zemlje.
Riječ kultura prvi je u istoriji upotrijebio, u I vijeku prije nove ere, Ciceron u Pismu Tuskulancima. Ciceron je pojam kulture podigao na intelektualni i duhovni nivo. Od tada se njeno značenje poistovjećuje sa pojmovima uzvišenosti, humanosti, sa slobodom i bogatstvom stvaralačkog duha, kao i sa njegovanjem ljudske duše.
Međutim, Z. Bauman smatra da se istorijski pojam kulture prvi put javlja u Grčkoj u VII i VI vijeku prije nove ere, kada je bio najčešće povezan za kultivisanje i njegovanje ljudske prirode.
Termin kultura u samostalnom značenju koristi se već u XVII vijeku.
1.1.Pojam, osnovna obilježja i funkcije kulture
Osnovna obiljezja jedne kulture su:svjesni i stvaralački karakter, društvenost, istorijska tvorevina, dinamičnost, kontinuitet, kumulativnost, organizovanost, otvorenost, međudruštveni karakter, itd.
Kultura je svjesna tekovina stvaralačkog i kontinualnog karaktera- prenosi se s generacije na generaciju.
Antropolozi pod pojmom kulture podrazumijevaju način života određenog naroda koji živi na jednom mjestu, a može se vidjeti u njegovoj umjetnosti, običajima, religiji, itd.
Kultura ima određene funkcije,a to su:
funkcija oblikovanja i mijenjanja prirode;
komunikativna funkcija koja se ostvaruje putem prenošenja ideja, znanja, vještina, tradicija;
funkcija čuvanja i akumuliranja kulture;
funkcija zaštite, jer kultura pruža zaštitu svojim članovima oblikujući materijalne, psihološke i simboličke modele zaštite pojedinca;
normativna funkcija koja se ogleda u postojanju normi i pravila za ponašanje individua;
funkcija katarze i projiciranog emocionalnog pražnjenja.
Pripadnici svake kulture su vezani za svoje vrijednosti, vjerovanja, običaje i norme. Taj stav zovemo etnocentrizmom ili kulturocentrizmom. Tuđa kultura se procjenjuje sa stajališta vlastite.
Nauku o kulturi pratio je razvitak sljedećih naučnih disciplina: istorija kulture, arheologija, etnografija, antropologija, kulturna morfologija, etnologija, itd.
Etnologija - kao naučna disciplina o kulturi - Rad na terenu na disciplini zvanoj „etnologija“ doveo je američke etnografe do spoznaje da sve zajednice riješavaju svoja životna pitanja, uređuju život i da su svjesni važnosti kulture. Tako su došli do zaključka da ne postoje više i niže, bolje i lošije, već jednostavno različite kulture.
Antropologija – proučava ponašanje čojeka, način na koji to ponašanje gradi. Antropologija je nauka o društvenom karakteru i društvenim činjenicama, opšta nauka o čovjeku i njegovom svijetu.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!